Yenimahalledeki evime taşınalı tam 3 sene oluyor. İlk taşındığım sene her ay apartman yöneticisi tarafından düzenli ziyaret ediliyordum. Nedeni ise apartmanın kanalizasyonunun her ay tıkanmasıydı. Her ay 50 tl para toplanıyordu ve her ay apartman yöneticisi tarafından bulunan su tesisat ustaları kanal açma aletleriyle gelip tıkanıklığı gideriyorlardı.

Aslında suçlu Aski ve Ankara Büyükşehir Belediyesiydi. Asfalt yapılırken, sokağın asfaltı çökmüş ve apartmanın kanalizasyon borusunun büyük kısmını tıkamıştı.Ancak bir suçlu daha vardı. İkinci katta oturan komşularımızın bir çocuğu olmuştu. Ve ne yazıkki ailenin hanımı çocuk bezlerini tuvalete atıyor. Bu da zaten belediye yüzünden daralmış olan kanalizasyonu iyice daraltıyordu. Komşuyu uyardık. Aslında bunu en son çağırdığımız usta söylemişti.

Komşuyu uyardıktan ve son tesisat ustasından sonra çok uzun bir süre apartmanın kanalizasyonu tıkanmadı. Ancak 6 ay sonra aynı şeyi tekrar yaşadık. Bu sefer sorun daha farklıydı. Sorun apartmanın kanalıyla ilgili değildi. Sorun sokağın genel kanalizasyon borusunun tıkanmasıydı. O yüzden belediye arandı. Ve belediye ekipleri gelip, ana kanalı açtılar.

Bu arada yeri gelmişken bununla ilgili bilgi vereyim. Sokağın ana kanalizasyonundan belediye sorumlu. Ancak ana kanalizasyondan apartmanınıza kadar olan kanalizasyon borusu apartmana ait. Ve oranın bakım ve onarımından apartman sorumlu.

Bu yaşadığım süreçte, iyi bir kanal açma ustasının ne kadar işinizi kolaylaştırabileceğini öğrendim. Zaten iyi bir tesisat ustası gelir gelmez kendini belli ediyor. Örneğin, eğer son gelen tesisat ustası, tıkanıklığın asıl nedeninin çocuk bezleri olduğunu söylemeseydi daha çok uzun süre aylık kanal açma parasını ödüyor olacaktık.

Tıkalı Kanal Açma Ankara